35 odtenkov sive Tatjane Žmavc

Objavljeno .

DSC 0533 1036Turistično društvo Jarše – Rodica je v sodelovanju z Društvom Lipa, Univerzo za tretje življenjsko obdobje Domžale in Medobčinskim društvom invalidov Domžale v prostorih Kulturnega doma Groblje pripravilo samostojno slikarsko razstavo »35 odtenkov sive« slikarke Tatjane Žmavc.

Odprtje razstave je potekalo v soboto, 9. aprila 2022, kjer se je zbralo veliko Tatjaninih prijateljev. Odprtja so se udeležili tudi Marjan Ravnikar, predsednik Društva Lipa Domžale, Vida Perne, predsednica Medobčinskega društva invalidov Domžale, slikarka Marija Mojca Vilar ter veliko prijateljev in znancev. V kulturnem programu, ki ga je vodila povezovalka Zinka Brečko, so nastopili Ljudski pevci iz Posavja, Marjeta Kristan z recitacijami ter Breda Gubler na harmoniki.

Razstavljavka Tatjana Žmavc je hitro ugotovila, da v tem koronskem času lahko naredi kaj drugega za sebe. Rada je kreativna. Tako se je lotila ustvarjanja kot so risanje, kvačkanje, barvanje in vse druge stvari, ki preženejo tegobe in razveselijo življenje. Iskala je svoje sposobnosti, uporabila je platno, kuli, flomaster, svinčnike, vodene barvice, pastelne, akrilne in oljne barve, skratka vse, kar je lahko nabavila. Pomembno je bilo, da vztraja. Tako so spomini šli v preteklost, v kmečka dela, v pranje perila v mlinščicah, v vonj po domačem kruhu, ki je vroč lepo dišal po izbi, spomnila se je domačih živali ... V slikah Tatjana upodablja radost in tudi globoko žalost na dragocene spomine iz otroštva in lepoto narave. Včasih jo misli popeljejo tudi v abstraktno umetnost. V svojih slikah upodablja svoje stanje. Je umetnica, ki ve spoštovati in tudi polno živeti. S svojo pojavnostjo nas spominja, da imamo v življenju pravico in ponos živeti. Vse, česar se loti, naredi strastno in odločno. V sebi razmišlja, kako bo narisala spomine iz mladosti, moder zrak, ljubezen, naslikala veselje, prijateljstvo, najlepše vrtnice iz svojega vrta. Rada bi narisala, kar ni uspelo še nikomur; željo, hrepenenje, dušo, vse, kar želi biti nekomu in nekje. Te želje je hotela preliti v slike 35 odtenkov sive, in ko se boste sprehodili mimo njih, boste ugotovili, kako noro dobro se lahko upodablja le s sivo in belo.

Ob koncu se je Tatjani Žmavc s šopkom zahvalil Marjan Ravnikar, predsednik Društva Lipa Domžale, ki je med drugim dejal, da človek ostane brez besed ob takšnem dogodku in teh enkratnih slikah iz mladosti. »Meni je ta razstava v sivo beli tehniki izredno ljuba: "Iskrene čestitke za tole današnjo razstavo in prireditev in da bi še dolgo delovala in ustvarjala v vseh društvih."

DSC 0561 1064

Tudi Vida Perne, predsednica Medobčinskega društva invalidov Domžale se je za razstavo zahvalila Tatjani in povedala, da jo veseli, da sta Tatjana in njen mož velika športnika, saj skrbita za rekreacijo in obenem tudi za prijetno vzdušje: "Ker je to razstavo pripravljala tudi v imenu Medobčinskega društva invalidov Domžale, je prav, da se ji tudi predsednica zahvali s šopkom."

Razstavo si v Kulturnem domu Groblje lahko ogledate od nedelje, 10. 4., do torka 12. 4. 2022, dopoldan med 9. in 12. uro in popoldan med 16. do 19. uro. Vabljeni.

Video z odprtja razstave si lahko ogledate na povezavi tukaj.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar

 DSC 0540 1043

DSC 0546 1049

DSC 0551 1054

DSC 0559 1062

DSC 0574 1077

DSC 0576 1079

DSC00011

DSC00013

DSC00040

DSC00026

DSC00029

DSC00032

DSC00041

DSC00043

DSC00006

DSC00011

DSC00057