Razstava ustvarjalcev Društva Lipa v Erbergovih paviljonih

Objavljeno .

V petek, 19. 4. 2024, je večerno sonce z mehko svetlobo sijalo skozi okna obeh paviljonov in žarki so zrcalili prišleke v zastekljenih slikah in izdelkih ustvarjalcev Društva Lipa, Domžale, U3ŽO.

2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 13

Baron Jožef Kalasanc Erberg je bil pred dvesto leti na vrhu moč,  razgledan svetovljan in član več organizacij, ki so spodbujale kulturo in gospodarstvo na Kranjskem, in sicer Filharmoničnega društva, Kranjske kmetijske družbe in Kranjske hranilnice. Poznal je intelektualce tedanjega časa: Zoisa, Vodnika, Linharta, Kopitarja, Gruberja… Napisal je Osnutek za literarno zgodovino Kranjske, zato sta ga poznala Čop in Prešeren. Znan je bil kot mecen nadarjenih študentov in umetnikov. Prav zato so njegovi obnovljeni paviljoni pravi prostor za kulturne dogodke v Dolu pri Ljubljani.

Gospa Nataša Klemenčič, strokovna sodelavka za kulturne dejavnosti Občine Dol pri Ljubljani, je skupaj z Mimi Miklavčič, tajnico Društva Lipa, koordinirala razstavo in hkrati vodila njeno odprtje. Zbrane je pozdravil predsednik Društva Lipa gospod Marjan Ravnikar, potem pa so mentorji ali animatorji krožkov predstavili svoje delovanje.

Dragica Šetina, animatorka slikarstva, je pojasnila, zakaj naslov njihove likovne pripovedi Popotovanja: potujemo lahko skozi kraje, skozi življenje, zato je mnogim slikam pridano tudi besedilo. Likovni krožek deluje že od vsega začetka in ustvarjalci se seznanjajo z različnimi oblikami in tehnikami izražanja. Tokrat so izbrali tudi zemljevide kot podlago za nov, izviren izraz popotovanja.

2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 15

Mentor ustvarjalcev mozaikov Andraž Vidrajz je poudaril, da je mozaik na slovenskem ozemlju prisoten že od davnih, posebej antičnih časov. Nismo ga zelo posvojili, vendar ustvarjanje mozaika pomirja, poveže pa tudi desno in levo polovico možgan. Domžalski ustvarjalci uporabljajo materiale in izdelujejo mozaike na način kot so ga v starih časih.

Anica Justinek, animatorka pri skupini kaligrafija, iz grških besed kallos – »lepota« in graphẽ  - »pisanje«, je povedala, da je to eden najmlajših krožkov pri Društvu Lipa. Člani občudujejo pisanje z roko. Kot nam povedo nevrologi, v starosti pisanje z roko dlje ohranja umske sposobnosti. Za pisanje v treh pisavah,  uniciali, gotici in batardi je potrebno zelo, zelo veliko vaje. Pisali so tudi Prešernove in verze drugih pesnikov …

Literatki Marija Dodič in Mira Smrkolj sta izbrali in prepletli svoje ustvarjanje v  Pomlad, prva v pesmi, druga v prozi, in nas zapeljali med mehke, zelene barve mladega listja. Marija je recitirala še svojo pesem Ujeta v razmišljanje, Mira pa prozno humoresko Črta o deklici, ki ravno črto potegne šele, ko dobi ravno tak svinčnik, kot ga ima soseda v šolski klopi. Literarni krožek obstaja pri Lipi že od vsega začetka, izdajajo zbornike in ob praznikih, razstavah in v DSO  prirejajo literarne večere.

Metka Paternoster vodi skupino izdelovalk punčk UNICEF  Pod pokroviteljstvom predsednice države, dr. Nataše Pirc Musar, so bila v petek, 27. oktobra 2023, v predsedniški palači podeljena priznanja ob zaključku natečaja “Naj prostovoljka in Naj prostovoljec leta 2022”. Med prejemniki priznanj je bila tudi Metka Paternoster, dolgoletna mentorica skupine UNICEF prostovoljk projekta “Punčka iz cunj” v Društvu Lipa. V skupini se je do sedaj zvrstilo kar lepo število izdelovalk. Trenutno jih skupina šteje štirinajst. Iz ostankov blaga domiselno  šivajo prelepe punčke in fantke, domžalske Špelce in Jankote, ki jih lahko posvojimo in tako omogočimo donacijo za UNICEF.

2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 8

Marija Rupert, mentorica skupine klekljaric, je poudarila, da pri Lipi klekljajo že petnajst let. Iščejo stare, vzorce in izumljajo nove. Tokrat so razstavile čipke, ki plešejo – solo plesalke in pare, saj domišljija nima meja. Klekljarice pri Lipi so povezane v mednarodno združenje in ker ohranjajo nesnovno dediščino, to je znanje, veščine in vzorce, je to vpisano v UNESCO seznam nesnovne dediščine.

Slavica Smrtnik je animatorka pri društvu restavratorjev, ki deluje pod mentorstvom Žige Reharja. Vsak član izbere svoj izdelek, dostikrat iz svoje zapuščine, in ga prenavlja pod budnim očesom in ob pomoči mentorja. Tako predmet dobi novo vsebino, novo dušo in obudi stare spomine…

Seveda so večer z blagimi melodijami  popestrile tudi citrarke in kitaristke Društva Lipa, Domžale, ki jih vodi gospa Damjana Praprotnik.

Sonce je skoraj zašlo, ko smo se po odprtju razstave še malo družili, dokler ni na nebu zasvetil prvi krajec in smo se zadovoljni počasi razšli…Ta razstava je tudi povabilo starejšim sosednje občine Dol pri Ljubljani, da se nam pridružijo pri ustvarjanju in vseživljenjskem učenju.

2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 2 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 3 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 4 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 5 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 6 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 7 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 9 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 10 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 8 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 11 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 12 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 13 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 14 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 16 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 17 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 18 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 192024 04 19 Drustvo Lipa razstava 20 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 22 2024 04 19 Drustvo Lipa razstava 21

Avtorica (besedilo in fotografije): Manica Perdan Ocepek, animatorka pri etnologiji