Po sledeh slovenskih pisateljev

Objavljeno .

ekskurzija kulturni danV Lipi smo tudi letos počastili kulturni dan s strokovno ekskurzijo. Tokrat smo se podali po sledeh štirih slovenskih pisateljev severozahodne Dolenjske. Kljub slabi vremenski napovedi smo zapustili Domžale v soncu, ki je obetalo nepozaben dan. Sonce nas je spremljalo cel dan in blažilo hladno februarsko vreme. Najprej smo se ustavili v Trubarjevi hiši v Rašici. Ob izjemnem predavanju kustosa Martina smo se podučili o obdobju reformacije na Slovenskem in o pomenu našega prvega pisatelja. Jutranjo kavo smo si privoščili v slaščičarni pri znameniti laščanski slaščičarni Pri Kuklju, kjer smo si privoščili hišno specialiteto, kremno rezino. Po ogledu trškega jedra Velikih Lašč smo odšli v vas Podsmreka, kjer stoji domačija pesnika Josipa Stritarja. Pred njegovo kaščo smo prebrali eno od pesnikovih pesmi in nadaljevali pot skozi Mišjo dolino v Gornje Retje, rojstno vas Frana Levstika. Na mestu, kjer je nekoč stala njegova domačija, zdaj stoji spominska plošča. V vasi o pisateljevem obdobju pričajo še Ilijev kozolec, čebelnjak in starodavna lipa. Pot smo nadaljevali čez Suho krajino v Muljavo, kjer stoji etnografski muzej na prostem, katerega osrednja stavba je Jurčičeva domačija. Po krajšem filmu in predavanju o pisateljevem življenju smo vstopili v Krjavljevo bajto in si ogledali še druge objekte v sklopu omenjenega muzeja. Zadnja postaja našega popotovanja je bila vas Krka, kjer smo imeli ogled in župnikovo predstavitev stare romarske cerkve sv. Kozme in Damjana, zavetnikov zdravnikov. Gospod s simpatičnim vzdevkom Pinki nas je med vožnjo po okolici Krke zabaval z zanimivostmi s snemanja nadaljevanke Reka ljubezni, tako da se nam je sama po sebi ponujala primerjava med današnjo kulturo in tisto iz 19. stoletja. Potem smo se odpravili še na izvir reke Krke, ki priteče iz vodoravne Krške jame. Jamo, ki jo bogatijo netopirji in človeške ribice, napajajo vode, ki ponikajo na Radenskem polju pri Grosuplju in polnijo povirje najdaljše vseslovenske reke in dolenjske lepotice Krke. V jamah je sicer stalna temperatura, a nas je zaradi zunanjega hladu še bolj premrazilo, tako da smo z veseljem naše potovanje zaključili v Gostišču Krka. Za večerjo smo si privoščili bograč in jabolčni zavitek. V Domžale smo se vrnili dobre volje in bili veseli, da smo si ob slovenskem prazniku kulture vzeli čas za ogled ti. slovenskih Aten. Veselimo se že naših naslednjih potovanj.

Jurij Kočar


webstat admin