V četrtek, 25. januarja, ob 17. uri bo predavanje o romarski poti

Objavljeno .

V četrtek, 25. januarja, ob 17.00 uri bo v učilnici II predavanje na temo romarske poti. Predaval bo Ivan Štuhec, član društva.
Kratek opis predavanja:
v dvatisočletni zgodovini človeštva so nastale številne romarske poti. Tri najpomembnejše so Jeruzalem, Rim in Santiago de Compostela. V Santiago de Compostela vodijo različne poti iz vse Evrope, na samem Iberskem polotoku pa jih obstaja vsaj 12. Najbolj popularna je francoska pot (68 %), sledijo pa portugalska (15 %), severna (7 %), srebrna (3,6 %) in ostale poti (6,4 %).  Odstotki v oklepajih pomenijo delež od dobrih 244.000 romarjev, ki so v letu 2014 priromali v Santiago de Compostela. Camino del Santiago - Via de la Plata, oziroma srebrna Jakobova pot  je najdaljša in nedvomno najzahtevnejša, saj vodi po vročih, sušnih, redko naseljenih avtonomnih pokrajinah Španije Andaluzija, Extremadura, Castilja in Leon, konča pa v deževni in vedno zeleni Galiciji. Omenjena pot je bogata na kulturnozgodovinskih spomenikih, saj je že pred več kot 2000 letih rimski cesar Oktavijan Avgust dal zgraditi cesto med Astorgo in Merido. Velik del srebrne poti vodi po trasi te stare rimske ceste. Pot vodi skozi čudovita mesta, ki so na UNESCO-vem seznamu svetovne kulturne dediščine (Sevilla, Merida, Caceres, Salamanca in Santiago de Compostela).

Vabi društvo in predsednik Marjan Ravnikar.


webstat admin