Muzej iluzij je za tri dni postal UNICEF-ov Muzej realnosti

unicef dec2016Ljubljana, 12. december – UNICEF Slovenija je ob 70. obletnici UNICEF-a Muzej iluzij v Ljubljani za tri dni spremenil v UNICEF-ov Muzej realnosti, v katerem bo mogoče doživeti zgodbe otrok sveta. Ogled muzeja je bil brezplačen in primeren za vse generacije.
Od 13. do 15. decembra so se iluzije na Kongresnem trgu 13 v Ljubljani spremenile v realnost mnogih otrok po svetu. V svetu virtualne resničnosti, optičnih iluzij in drugih interaktivnih instalacij so lahko obiskovalci na primer doživeli potres v Nepalu, nevarno pot na morju, ki jo morajo prebroditi begunci, vstopili v dnevno sobo družine iz Zambije, ki živi v enem od najrevnejših predelov na svetu in doživeli 9-letnega Mousso iz Čada skozi kalejdoskop njegove zgodbe.
UNICEF je bil ustanovljen po 2. svetovni vojni, da bi zagotavljal pomoč in upanje vsem otrokom, ne glede na to, v kateri državi so živeli ali kakšno vlogo je ta država igrala v vojni. Njegovo poslanstvo danes ni nič manj pomembno. Leta 1955 je UNICEF deloval v 92 državah in teritorijih, letos v 190 državah in teritorijih.
Nekateri mejniki v 70-letni zgodovini UNICEF-a

• V 40. letih 20. stoletja je UNICEF pričel z zagotavljanjem nujne prehranske pomoči (v veliki meri je šlo za mleko) za otroke v povojni Evropi. Leta 2015 je UNICEF s partnerji zagotovil zdravstveno pomoč za 2,9 milijona akutno podhranjenih otrok.
  • V 50. letih 20. stoletja je UNICEF izvedel prve kampanje za cepljenje proti boleznim kot sta tuberkuloza in frambezija. Leta 2015 je UNICEF zagotovil 2,8 milijarde doz cepiv, s čimer je pred smrtonosnimi boleznimi pomagal zaščititi 45 odstotkov otrok na svetu, mlajših od 5 let.
  • Leta 1953 so se odvili prvi UNICEF-ovi programi za izboljšanje dostopa do vode, sanitarij in higiene za otroke in družine. Med 1990 in 2015 je 2,6 milijarde ljudi dobilo dostop do izboljšanih virov pitne vode, 2,1 milijarde ljudi pa je dobilo dostop do izboljšanih sanitarij.
  • Leta 1961 so se odvili prvi UNICEF-ovi programi za izobraževanje. Leta 2015 je UNICEF zagotovil dostop do formalnega ali neformalnega osnovnega izobraževanja za 7,5 milijona otrok med 3. in 18. letom starosti.
  • Leta 1989 je Generalna skupščina Združenih narodov je sprejela Konvencijo o otrokovih pravicah. Ta med drugim določa, da mora biti vsak otrok po rojstvu vpisan v rojstno matično knjigo in ima tako že od rojstva številne pravice, ki mu pripadajo po zakonu. Leta 2015 je bilo s podporo UNICEF-a v 54 državah v rojstno matično knjigo vpisanih več kot 9,7 milijona otrok.
  • Leta 1998 je UNICEF postal ustanovni član partnerstva Roll Back Malaria Partnership, ki podpira zdravljenje in raziskave na področju malarije ter širi preventivne ukrepe kot so posebne mreže za zaščito pred mrčesom. Leta 2015 je UNICEF zagotovil 22,3 milijona mrež za zaščito otrok in družin pred mrčesom v 30 državah.
  • Vse od ustanovitve se UNICEF odziva na humanitarne krize, ki ogrožajo otroke – posebej tiste, ki živijo v revščini in prikrajšanosti. Leta 2015 je UNICEF s partnerji zagotovil:

·         cepljenje proti ošpicam za 11,3 milijona otrok v državah, ki so jih prizadeli konflikti,
·         dostop do formalnega ali neformalnega osnovnega izobraževanja za 4 milijone otrok v kriznih razmerah,
·         psihosocialno podporo za 2 milijona otrok na območjih s konflikti ali naravnimi katastrofami.

Ob tej jubilejni priložnosti sta predstavnika Fundacije UNICEF-a Slovenija, izvršni direktor Tomaž Bergoč in poslovna sekretarka Maja Mikuž v petek, 16. decembra 2016, obiskala delavnico Lipinih prostovoljk - izdelovalk PUNČK IZ CUNJ. Izražena je bila velika zahvala za dolgoletno požrtvovalno sodelovanje, še posebno predsednici Društva LIPA Metki Zupanek, pobudnici tega projekta v Lipi,  za dvanajstletno nudenje gostoljubja in ustreznega prostora, kjer se rojevajo naše Špelce in Janki.

Prispevek pripravila:  Mirjana Kavčič

(kliknite spodnje slike za povečan prikaz)